Data publikacji:

Sztuczna inteligencja w służbie muzyki – stwórz własną piosenke w kilka chwil

Sztuczna inteligencja to dynamicznie rozwijający się sektor IT, który ma potencjał wpływania na praktycznie wszystko, co nasz otacza. Jedną z największych zalet AI na obecnym poziomie zaawansowania jest możliwość praktycznie nieograniczonego tworzenia tekstów – zarówno piosenek, jak i komponowania melodii.

W dzisiejszym świecie utworzono już praktycznie wszystko, a melodie tworzone w całkowicie niezależny sposób na dwóch przeciwległych krańcach ziemi mogą brzmieć łudząco podobnie. Jak to możliwe? To zwyczajna losowość – ta sama, która odpowiada za wyniki podczas zabawy w Hellspin Kasyno. Dlatego zarówno osoby piszące teksty piosenek, jak i kompozytorzy będą coraz częściej sięgać po sztuczną inteligencję, która może być doskonałym źródłem inspiracji.

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić prawdziwych muzyków?

Z pewnością u większości osób, które przeczytały powyższy wstęp, pojawiła się lampka ostrzegawcza. Ostrzeżenie przed zagrożeniem wykluczenia czynnika ludzkiego. Tutaj należy oddzielić twory AI od produkcji artystów grubą kreską.

Doskonałym przykładem będą reprodukcje obrazów oraz aparaty, które nie wykluczyły malarzy oraz obrabiarki numeryczne i drukarki 3D, które nie pozbawiły znaczenia prac rzeźbiarzy. Chodzi o tak zwaną duszę, którą nadaje artysta. To coś niepowtarzalnego i oryginalnego, co zawsze wyróżni się na tle syntetycznych tworów, do których w ostatnim czasie dołączają wszystkie rzeczy wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Dlatego nie ma się czym martwić. AI będzie służyć przede wszystkim jako pomoc przy tworzeniu tekstów oraz muzyki i nigdy nie pozbawi jej głębi, za którą odpowiada wyłącznie umysł człowieka.

Nowe możliwości tworzenia piosenek

Jak napisać piosenkę z pomocą sztucznej inteligencji? To bardzo proste, ale wymaga też odpowiedniej inwencji twórczej. Wystarczy wybrać jeden z popularnych czatów AI (Chat GPT, Copilot lub Gemini) i napisać polecenie. Jeżeli ktoś ma jakieś konkretne preferencje dotyczące rymów taktów tematyki do inspiracji, to można to zawrzeć z poleceniu.

Następnie po kilku chwilach czat wygeneruje tekst piosenki, która powinna pasować do wszystkich określonych kryteriów. Coś nie pasuje? Zmień polecenie i wygeneruj jeszcze raz. Usługa jest nielimitowana i błyskawiczna. Kiedy osiągniesz zamierzony cel, możesz pracować nad wygenerowanym tekstem, dostosowując go do melodii i tworząc piosenkę, której nadasz duszę i niepowtarzalny własny styl.

Jak stworzyć swoją piosenkę?

Oto kilka porad, jak stworzyć treść polecenia:

  1. Wybierz utwór, którym chcesz się inspirować. Na przykład popularna pieśń ludowa lub inna piosenka, która w ostatnim czasie wpadła Ci w ucho.
  2. Określ gatunek muzyczny i styl. Zastanów się nad tym, jak ma brzmieć Twoja piosenka, czy ma być w stylu ballady, hymnu, czy nawet w formie rapu.
  3. Określ kluczowe elementy piosenki, które Cię interesują. Wybierz tematykę, emocje, strukturę, melodię, akordy, czy używane środki stylistyczne.
  4. Sformułuj ostatecznie zadanie. Postaraj się wszystko zawrzeć w jak najbardziej zrozumiałej i konkretnej formie. Unikaj żargonu i rozbudowanych zdań.

Wynik nie zawsze będzie satysfakcjonujący. Dlatego możesz dodawać krótkie polecenia, zmieniające wygenerowany tekst w formie dalszych wiadomości. Musisz też pamiętać, że sztuczna inteligencja często tworzy w sposób prosty – można powiedzieć nawet, że infantylny. Dlatego ostatecznie to od Ciebie zależy, co zrobisz z wynikiem tej pracy, żeby stworzyć coś wyróżniającego się, oryginalnego.

To dobra zabawa dla wszystkich tych, którzy zawsze chcieli stworzyć coś własnego

Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwoli zaskoczyć najbliższych lub stworzyć coś oryginalnego na imprezę. Wystarczy trochę inwencji twórczej, dobry pomysł i w kilka chwil można opracować coś interesującego. Można nawet wykorzystać doskonale wszystkim znaną melodię i zamienić oryginalny tekst na taki, który idealnie wpisze się w linię melodyczną. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Jeżeli coś się nie uda i wygenerowana piosenka nie spełni Twoich oczekiwań to nie przejmuj się – dopracowywanie treści zadania to też sztuka, która wymaga wielu prób i błędów. Jeżeli jednak uda się stworzyć tego idealnego „prompta”, to generowanie piosenek może okazać się niesamowitą frajdą, a dostosowywanie wyniku do swoich potrzeb, będzie równie satysfakcjonujące, co tworzenie czegoś własnego.

Wpis zamieścił:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *