Data publikacji:

Techniki gry na instrumentach

Instrumenty muzyczne podzielone są na szereg grup instrumentów. Takie podziały możemy tworzyć w różnorodnych konfiguracjach w zależności np.: od budowy albo zasady działania lub ze względu na jeszcze jakąś inną charakterystyczną cechę danego instrumentu np.: sposobu wydobywanego dźwięku.

Taki podstawowy podział jaki jest stosowany we współczesnej muzyce to podział na instrumenty: strunowe, dęte i perkusyjne. Ale te grupy możemy sobie podzielić jeszcze na mniejsze podgrupy np.: na instrumenty strunowe szarpane, strunowe smyczkowe, dęte drewniane, dęte blaszane, perkusyjne o określonej wysokości, perkusyjne o nieokreślonej wysokości.

Jak byśmy się chcieli jeszcze bardziej zagłębić, to każdą z tych poszczególnych podgrup moglibyśmy sobie jeszcze bardziej rozdrobnić. My jednak dokonamy sobie trochę odmiennego podziału. Będzie to nietypowy podział na instrumenty, na których można grać tylko jednym głosem, czyli melodycznie i instrumenty, na których można grać akordami. 

Instrumenty jednogłosowe  

Instrumenty jednogłosowe jak sama ich nazwa wskazuje mogą naraz wykonać tylko pojedyncze dźwięki. Są to przede wszystkim instrumenty z grupy dętych bez rozgraniczania na drewniane czy blaszane. Takie instrumenty jak trąbka, saksofon, flet, obój, puzon czy tuba są w stanie naraz wydobyć tylko jeden czysty dźwięk. Wyjątkiem wśród instrumentów dętych może być oczywiście akordeon, który również ze względu na sposób wydobycia dźwięku jest do tej grupy zaliczany. Akordeon nie zagra bez powietrza, ale do jego wtłoczenie nie służą usta grającego tylko miech, którym grający porusza. Akordeon ze względu na swoją budowę jest instrumentem umożliwiającym grę wielogłosową, podobnie zresztą jak pianino.  

Instrumenty wielogłosowe 

Instrumenty wielogłosowe jak sama nazwa wskazuje potrafią wydobyć jednocześnie kilka dźwięków naraz. Do takich instrumentów należą wspomniany już akordeon czy pianino oraz wszelkiego rodzaju instrumenty klawiszowe takie jak organy czy klawesyn. Również instrumenty typu wibrafon czy ksylofon, na których gra się pałeczkami pozwalają na wydobycie jednoczesne więcej niż tylko jednego dźwięku.  

Gra melodyczna a akordami 

Na instrumentach jednogłosowych możemy grać tylko melodycznie. Może to być głos wiodący pierwszy, drugi czy trzeci do wyboru, ale tylko jeden wybrany. Natomiast na instrumentach umożliwiających granie kilkoma dźwiękami jednocześnie mamy możliwość gry całymi akordami. To umożliwia granie tzw. akompaniamentu muzycznego, czyli układu dającego podkład muzyczno-rytmiczny pod wokal. Do takiego akompaniowania akordowego zarówno bardzo dobrze nadają się instrumenty klawiszowe takie jak np.: wspomniane powyżej pianino jak i instrument strunowy jakim jest gitara. Gitara jest pewnym wyjątkiem wśród instrumentów strunowych i idealnie nadaje się do takiego typowego akompaniowania. Ciężko sobie wyobrazić, że przy ognisku akompaniowali by nam np.: skrzypki, ale gitara już jak najbardziej jest chyba najodpowiedniejszym instrumentem na tego rodzaju imprezy plenerowe.  

Podsumowanie 

Wybierając instrument warto zatem wziąć pod uwagę m.in. jego możliwości względem wydobywania dźwięku. Każdy instrument jest ciekawy i ma coś w sobie niezwykłego, ale jeżeli chcemy mieć możliwość samodzielnego akompaniowania np.: pod nasz wokal, to powinniśmy koncentrować swoją uwagę na takich instrumentach, które są wstanie to technicznie wykonać.     

Tekst przy współpracy ze sklepem muzycznym Muzyczny.pl

Wpis zamieścił:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *