Przybieżeli do Betlejem

Zachęcamy do odwiedzenia naszej specjalnej podstrony poświęconej jednej z najpiękniejszych i najstarszych polskich kolęd – “Przybieżeli do Betlejem”. Datowana na XVII wiek, ta kolęda jest świadectwem bogatej tradycji muzycznej i kulturowej Polski.

Jej historia sięga czasów „Symfonii anielskich” Jana Żabczyca z 1631 roku, gdzie została opisana jako trzydziesta pierwsza symfonia, chociaż wtedy różniła się rytmiką tekstu od obecnej wersji. Przez stulecia kolęda “Przybieżeli do Betlejem” ewoluowała, przechodząc liczne zmiany zarówno w tekście, jak i melodii. Obecny kształt kolędy, który znamy i kochamy, został ukształtowany i popularny od XIX wieku, a dokładniej od publikacji w zbiorze ks. M. Mioduszewskiego „Pastorałki i kolędy z melodyjami” z 1843 roku oraz „Śpiewniczku” ks. Jana Siedleckiego z 1878 roku.

Na stronie znajdziecie nie tylko tekst kolędy, ale także możliwość odsłuchania jej wspaniałej melodii. “Przybieżeli do Betlejem” to kolęda, która przenosi nas w czasie do betlejemskiej stajenki, gdzie pasterze składają hołd narodzonemu Jezusowi. Zapraszamy do wspólnego śpiewania i przeżywania tej niezwykłej historii, która od wieków rozbrzmiewa w polskich domach podczas świąt Bożego Narodzenia.

Tekst Utworu „Przybieżeli do Betlejem”

Przybieżeli do Betlejem pasterze,
Grając skocznie Dzieciąteczku na lirze.
Chwała na wysokości, chwała na wysokości,
A pokój na ziemi.

Oddawali swe ukłony w pokorze
Tobie z serca ochotnego, o Boże!
Chwała na wysokości…

Anioł Pański sam ogłosił te dziwy,
Których oni nie słyszeli, jak żywi.
Chwała na wysokości…

Dziwili się napowietrznej muzyce
i myśleli, co to będzie za Dziecię?
Chwała na wysokości …

Oto mu się wół i osioł kłaniają,
Trzej królowie podarunki oddają.
Chwała na wysokości…

I anieli gromadą pilnują
Panna czysta wraz z Józefem pilnują
Chwała na wysokości…

Poznali Go Mesjaszem być prawym
Narodzonym dzisiaj Panem łaskawym
Chwała na wysokości…

My go także Bogiem, Zbawcą już znamy
I z całego serca wszystko kochamy
Chwała na wysokości…


Posłuchaj utworu poprzez YouTube poniżej

piesniobranie.pl logo

Redakcja Pieśniobranie.pl jest autorem wielu artykułów na blogu, podejmując tematy związane z historią, kulturą i tradycją pieśni. Dzięki ich pracy, czytelnicy mogą odkryć różnorodność pieśni, które łączą pokolenia, oraz nauczyć się więcej o ich roli w życiu społeczności na przestrzeni wieków. Profil “Redakcja Pieśniobranie.pl” reprezentuje zespół pasjonatów, którzy dzielą się swoją wiedzą i miłością do pieśni, sprawiając, że strona ta jest nie tylko źródłem tekstów pieśni, ale również miejscem edukacji i inspiracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *