Data publikacji:

Krakowiaczek jeden

Odkryjcie na naszej stronie “Krakowiaczek jeden” – jedną z najbardziej znanych i uwielbianych dziecięcych pieśni ludowych, której historia sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Ten klasyczny utwór, spisany przez Zygmunta Glogera w 1892 roku, przenosi słuchaczy w świat tradycyjnej polskiej kultury i folkloru, opowiadając o krakowskim mieszkańcu i jego przygodach.

Piosenka ta, z jej prozaicznym i rytmicznym tekstem, jest doskonała do nauczania dzieci o polskich tradycjach i zwyczajach. “Krakowiaczek jeden” opowiada nie tylko o mężczyźnie i jego konikach, ale również o krakowiance, która miała dzieci z drewna i wosku – wszystko w stylu krakowskim. Ta prosta, ale barwna melodia jest idealna do śpiewania i tańca, zarówno w domowym zaciszu, jak i podczas szkolnych uroczystości.

Na naszej stronie znajdziecie tekst “Krakowiaczka jednego” oraz możliwość odsłuchania tej piosenki, co pozwoli dzieciom łatwiej zapamiętać słowa i melodię. Zapraszamy do wspólnego odkrywania i celebrowania bogactwa polskiego folkloru poprzez tę wesołą i pouczającą piosenkę.

Tekst Utworu „Krakowiaczek jeden”

Krakowiaczek jeden
miał koników siedem,
pojechał na wojnę,
został mu się jeden.

Siedem lat wojował,
szabli nie wyjmował,
szabla zardzewiała,
wojny nie widziała.

Krakowianka jedna
miała chłopca z drewna,
a dziewczynkę z wosku,
wszystko po krakowsku.

Krakowiaczek ci ja,
krakowskiej natury,
kto mi wejdzie w drogę,
ja na niego z góry.


Posłuchaj utworu poprzez YouTube poniżej

Wpis zamieścił:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *