Pieśni Maryjne

Odkryj Pieśni Maryjne – lista

Kategoria „Pieśni maryjne” na stronie piesniobranie.pl zawiera wiele różnych pieśni i odsłuchów, które można wykorzystać podczas nabożeństw majowych oraz innych okazji poświęconych Maryi. Dzięki temu wierni mają dostęp do bogatego repertuaru pieśni, które pomogą im wyrazić swoją pobożność oraz uczestniczyć w nabożeństwach w sposób bardziej pełny i uroczysty. Znajdą tu listę pieśni na majówkę, teksty do pieśni majowych, a także całe pieśni majowe do Maryi. Lista znajduje się poniżej:

 1. Litania Loretańska Do Najświętszej Maryi Panny
 2. Czarna Madonna
 3. Anielską pieśń dzwon grał
 4. Biedny, kto Ciebie nie zna od powicia
 5. Bogurodzica, Dziewica
 6. Była cicha i piękna jak wiosna
 7. Chwalcie, łąki umajone
 8. Ciebie na wieki wychwalać będziemy
 9. Cześć Maryi
 10. Do Ciebie, Matko, Szafarko łask
 11. Do Twej dążym kaplicy
 12. Dzisiaj pozdrawiamy Maryjo Ciebie
 13. Gdy nas ogarnie trwoga
 14. Gwiazdo śliczna, wspaniała
 15. Gwiazdo zaranna śliczna jutrzenko
 16. Idźmy, tulmy się jak dziatki
 17. Jak szczęśliwa Polska cała
 18. Jasnogórska można Pani
 19. Jasnogórska Pani
 20. Jest zakątek na tej ziemi
 21. Już od rana rozśpiewana
 22. Królowej Anielskiej śpiewajmy
 23. Królowo ziem polskich morza pól i gór
 24. Maryjo, ja Twe dziecię
 25. Matko Najświętsza Do Serca Twego
 26. Matko Niebieskiego Pana
 27. Matko Pocieszenia Nieba Ziemi Pani
 28. Matko, Tyś Naród Polski
 29. My chcemy Boga Panno Święta
 30. Nie opuszczaj nas Matko
 31. O, której berła ląd i morze słucha
 32. O Maryjo, kwiecie biały
 33. O Maryjo, moja radość
 34. O Maryjo, witam Cię
 35. Pieśnią wesela witamy
 36. Po górach, dolinach
 37. Pomnij, Mario
 38. Serdeczna Matko
 39. Weź w swą opiekę
 40. Witaj Jutrzenko rano powstająca
 41. Witaj Królowo, Matko miłosierdzia
 42. Witaj, Mario, śliczna Pani
 43. Witaj, Święta i Poczęta Niepokalanie
 44. Zawitaj, Królowo Różańca Świętego
 45. Zawitaj, Matko Różańca
 46. Z dawna Polski Tyś Królową
 47. Zdrowaś Maryjo, Boga Rodzico
 48. Ze wzgórz Częstochowy rozlega się dzwon

Pieśni Maryjne w duchowej tradycji i kulturze religijnej

Pieśni Maryjne stanowią ważną część duchowej tradycji i kultury religijnej, koncentrując się na uwielbieniu Najświętszej Maryi Panny. Są to utwory muzyczne dedykowane Maryi, Matce Boskiej, które pełnią rolę modlitwy i wyrazu wiary. Pieśni te są wykonywane w Kościele i podczas różnych uroczystości religijnych, wzbogacając celebrację mszy świętej oraz inne obrzędy liturgiczne.

piesniobranie.pl pieśni maryjne

Głęboki szacunek i miłość do Najświętszej Maryi Panny

Pieśni Maryjne są napełnione głębokim szacunkiem i miłością do Maryi, uważanej za wzór dla całego Kościoła i wiernych. Teksty tych pieśni często opowiadają o relacjach Maryi z Jej Synem, Jezusem Chrystusem, oraz ukazują Jej rolę jako pośredniczki i orędowniczki w modlitwie do Boga. Mają one tajemniczy charakter, odnoszący się do tajemnicy wcielenia Chrystusa i odgrywają istotną rolę w życiu duchowym wiernych.

Pieśni Maryjne w czasie adwentu i miesięcy maryjnych

Pieśni Maryjne są również wykonywane podczas adwentu oraz w miesiącach szczególnie związanych z kultem Maryi, takich jak maj, sierpień i październik. Są integralną częścią wielu świąt i uroczystości poświęconych Matce Boskiej. Wierzy się, że przez te pieśni wierni nawiązują głębszą więź z Maryją, a ich wykonanie podczas mszy świętej wznosi duchowość celebracji, umożliwiając ludziom lepszą modlitwę i poczucie przynależności do wspólnoty kościoła.

piesniobranie.pl pieśni maryjne

Pieśni Maryjne jako wyraz pobożności i kultury religijnej

Pieśni Maryjne są wyrazem pobożności, kultury religijnej oraz piękna duchowego. Stanowią one cenne dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, a ich treści, melodyka i teksty są źródłem pocieszenia, nadziei i inspiracji dla wiernych. Modlitwa do Matki Boskiej za pośrednictwem tych pieśni jest sposobem na bliskość z Maryją i wzmocnienie wiary w Boże miłosierdzie.

Pieśni Maryjne jako nieodłączna część tradycji katolickiej

Pieśni Maryjne mają moc dotykania serc i umysłów, wzbudzając piękno i duchowość w modlitwie i celebracji religijnej. Stanowią one nieodłączną część wielowiekowej tradycji katolickiej i są drogocennym skarbem, który cieszy się wielkim szacunkiem i oddaniem wśród wiernych.

piesniobranie.pl pieśni maryjne


Często zadawane pytania:

Co to są nabożeństwa majowe?

Nabożeństwa majowe to okolicznościowe nabożeństwa, które odbywają się w kościołach katolickich w miesiącu maju, który poprzedza czerwiec który jest miesiącem Najświętszego Serca Jezusowego. Maj jest uważany za miesiąc poświęcony Maryi, a nabożeństwa majowe, zwane również “pieśniami majowymi do Matki Bożej”, są jednym z wyrazów tej pobożności.

Kiedy są majowe? Jak długo trwa nabożeństwo majowe?

Nabożeństwa majowe odbywają się w każdym kościele w Polsce oraz przy przydrożnych kapliczkach, zwykle w każdy majowy wieczór. Trwają one około 30-40 minut i składają się z adoracji najświętszego sakramentu, śpiewania litanii loretańskiej oraz różnego rodzaju pieśni maryjnych, wśród których popularne są “po górach, dolinach rozlega się dzwon” czy “serdeczna matko, opiekunko ludzi“.

Co odmawia się na majowym?

W trakcie nabożeństwa majowego wierni biorą udział w wystawieniu najświętszego sakramentu. Głównym punktem nabożeństwa majowego jest odśpiewanie Litanii Loretańskiej do Najświętszej Maryi Panny oraz śpiewaniu różnego rodzaju pieśni Maryjnych, których teksty można znaleźć w tej kategorii, pod hasłem “pieśni do Matki Bożej tekst” czy “pieśni maryjne majowe tekst”.

Jakie są pieśni maryjne? Jakie pieśni śpiewa się w maju?

W kategorii „Pieśni religijne maryjne” na stronie piesniobranie.pl można znaleźć wiele różnych utworów muzycznych poświęconych Matce Bożej, które są odpowiednie do śpiewania w trakcie nabożeństw majowych. Wśród nich znajdują się takie pieśni jak „Była cicha i piękna jak wiosna„, „Chwalcie łąki umajone„, „Do Ciebie, Matko, Szafarko łask„, „Gwiazdo śliczna, wspaniała„, „Jest zakątek na tej ziemi” i wiele innych, które mogą być klasyfikowane jako “pieśni majowe”.

Co się śpiewa na nabożeństwie majowym? Jaka Litania na majówkę?

Na nabożeństwie majowym śpiewa się różne pieśni maryjne w zależności od miejscowej tradycji. Większość nabożeństw majowych kończy się Litanią loretańską, modlitwą do Maryi, w której wypowiada się kolejno wiele tytułów i wezwań do Matki Bożej. Litania loretańska na majówkę składa się z siedmiu części, które są wypowiadane lub śpiewane na przemian z pieśniami maryjnymi.


Pieśni maryjne stanowią integralną część wielu uroczystości kościelnych, począwszy od Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, obchodzonego 25 marca, poprzez liczne święta w okresie letnim, aż po świętowania października, miesiąca różańca świętego. Zapraszamy do odkrywania bogactwa pieśni maryjnych na naszej stronie. Są one nie tylko skarbem naszej duchowej tradycji, ale także środkiem budowania wspólnoty i pogłębiania własnej modlitwy. Na pieśniobranie.pl każdy wierny znajdzie ukojenie w pieśni do Matki Boskiej.